Poniedziałek 23 września 2013 - Zebranie Wiejskie w sprawie Funduszu Sołeckiego na rok 2014

 

Plakat

 

Fundusz sołecki to środki wyodrębnione z budżetu gminy na realizację przedsięwzięć służących poprawie życia mieszkańców sołectwa.

Podstawą prawną jego funkcjonowania jest Ustawa o funduszu sołeckim z 20 lutego 2009 roku (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 420 z późn. zm.)

 

Wysokość środków przeznaczonych na konkretne sołectwo obliczana jest na podstawie dochodów bieżących gminy oraz liczby mieszkańców sołectwa.

O tym, na co zostaną przeznaczone środki decydują mieszkańcy sołectwa głosując w trakcie zebrania wiejskiego i przyjmując uchwałą zadania wybrane do realizacji w ramach funduszu sołeckiego.

 

Z zebrania wiejskiego musi być sporządzony protokół z uchwałą i listą obecności uczestników (min 15 osób).

Przyjęte uchwałą zadania wpisuje się do wniosku i wraz z kopią uchwały i listy obecności składa się w Urzędzie Gminy.

Projekt wniosku dotyczący funduszu sołeckiego może złożyć sołtys, rada sołecka lub 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa.

Uchwała zebrania wiejskiego dotycząca wniosku musi zostać dostarczona wójtowi do 30 września roku poprzedzającego rok, w którym poniesione zostaną wydatki.

 

Aby przedsięwzięcie mogło być zrealizowane w ramach funduszu sołeckiego, musi spełniać trzy warunki:

1.

służyć poprawie życia mieszkańców

2.

należeć do zadań własnych gminy

3.

być zgodne ze strategią rozwoju gminy

 

Aby wniosek o dofinansowanie z funduszu sołeckiego był poprawny, musi zawierać:

- wskazanie przedsięwzięć do realizacji na terenie danego sołectwa;
- oszacowanie kosztów realizacji planowanych przedsięwzięć;
- koszty przedsięwzięć muszą mieścić się w limicie środków przeznaczonych dla danego sołectwa;
- uzasadnienie, w którym należy przede wszystkim wskazać w jaki sposób realizacja danego przedsięwzięcia przyczyni się do poprawy warunków życia mieszkańców danego sołectwa.

 

W razie gdyby wójt uznał, że wniosek nie spełnia powyższych wymogów, to w ciągu 7 dni od dnia jego otrzymania informuje o tym sołtysa, a sołtys może w ciągu 7 dni podtrzymać wniosek sołectwa.

 

Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, rada gminy podejmie uchwałę o włączeniu przedsięwzięć finansowanych ze środków funduszu sołeckiego do budżetu gminy. Przedsięwzięcia finansowane ze środków funduszu sołeckiego są wykonywane w ramach budżetu gminy i ich przyjęcie do realizacji, a następnie wykonanie odbywa się w oparciu o ogólnie obowiązujące przepisy dotyczące gospodarki finansowej gminy.

 

W przypadku wsi Śmiałowice wysokość funduszu sołeckiego przewidzianego na rok 2014 wynosi 13 402 zł. Ponad połowę tej kwoty, bo aż 7000 zł, Wójt przeznacza na koszty utrzymania świetlicy (czyli koszty energii elektrycznej, wody i kanalizacji).

O przeznaczeniu pozostałej części tej kwoty zadecyduje Zebranie Wiejskie w dniu 23 września br., na które serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców.

 

 

<<< powrót
Tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl