Wizyty, opinie, komentarze...

 

<<< powrót

 

 

Administrator serwisu zwraca się z prośbą do Czytelników i Użytkowników strony www.smialowice.pl o nadsyłanie opinii, uwag i propozycji dotyczących zawartości strony oraz jej funkcjonowania.

 

Prosimy również o udostępnienie informacji, zdjęć, dokumentów oraz innych materiałów, zarówno historycznych czy archiwalnych, jak i aktualnych, nadających się do wykorzystania na naszej stronie i mogących przyczynić się do wzbogacenia wiedzy o naszej wsi i jej mieszkańcach.

 

 

 


 

 

 

Odwiedzili nas:

 

 

 

 


 

28 sierpnia - 3 września 2023

 

 

Na przełomie sierpnia i września, po dziewięcioletniej przerwie, Śmiałowice ponownie odwiedziła wnuczka przedwojennego kowala Augusta Neugebauera – pani Andrea Mandock z mężem.

Podobnie jak w czasie każdej poprzedniej wizyty, odwiedziła rodzinę Przybyłów mieszkającą w domu wybudowanym przez jej dziadka oraz wstąpiła do znajomych poznanych podczas wcześniejszych pobytów w Śmiałowicach.

 

Natomiast jej mąż Karl-Heinz odwiedził swój dawny dom rodzinny w Opoczce i jego obecnych gopodarzy oraz kościół w Makowicach, w którym był ochrzczony.

 

Po powrocie do domu pani Andrea przesłała nam krótką refleksję ze swojej wizyty na Śląsku:

Podróżowaliśmy przez Śląsk od Odry do Królestwa Liczyrzepy. Doświadczyliśmy tyle ciepła od ludzi – a jednak czasami serca nam zadrgały i zabolały.

Nasze wrażenia: Śląsk był i jest piękną krainą

Nasze życzenie: „Do zobaczenia znów nad brzegiem Odry” /fragment śląskiej piosenki ludowej "Schleserlied"/

 

 

    

 

    

 

    

 

    

 

 

 



Wtorek 8 sierpnia 2023

 

 

We wtorek 8 sierpnia 2023, w dwa dni po premierze książki Śmiałowickie opowieści, miała miejsce dość niecodzienna wizyta – odwiedził nas ojciec Honorat, franciszkanin z Zakonu Braci Mniejszych w Görlitz.

 

Ojciec Honorat przeglądając strony internetowe natrafił na informację o ukazaniu się książki Śmiałowickie opowieści. Przekazał ją pan Peterowi Starre, wnukowi Adolfa Klose – właściciela zajazdu przy skrzyżowaniu dróg w Śmiałowicach.

Ponieważ pan Starre nie mógł się wybrać do Śmiałowic ze względu na obowiązki zawodowe, misji zdobycia książek dla niego i dla siebie podjął się ojciec Honorat. Nawiązał więc kontakt z proboszczem śmiałowickiej parafii, aby się umówić i kilka dni później przyjechał do Śmiałowic po książki.

 

Swoją wizytę w Śmiałowicach wykorzystał także do zwiedzenia wsi i zrobienia kilku pamiątkowych fotografii.

 

 

    

 

    

 

    

 

 

 


 

Maj 2023

 

 

W maju 2023 pan Joachim Nerke wraz z żoną Margit ponownie odwiedzili Śmiałowice.

 

Tym razem pan Joachim miał okazję nie tylko zobaczyć swój dawny dom, lecz także poznać obecnych gospodarzy mieszkania, które niegdyś zajmowała jego rodzina – panią Małgosię Ferster z rodziną.

Pan Joachim ze wzruszeniem wszedł też do pokoju, który pamiętał z dzieciństwa – z oknem wychodzącym na Bystrzycę.

 

O tym, jak ważne dla niego było to przeżycie, świadczą urodzinowe życzenia, jakie pani Małgosia otrzymała od nich kilka tygodni później.

 

W programie tegorocznej wizyty sentymentalnej znalazła się także wycieczka do arboretum w Wojsławicach.

 

 

    

 

    

 

    

 

 

 


 

Czerwiec 2021

 

 

Pod koniec czerwca 2021 Śmiałowice odwiedzili państwo Margit i Joachim Nerke. Pan Joachim jest dawnym mieszkańcem budynku należącego do pałacowego folwarku, który wtedy miał numer 44, a obecnie 19C - jego rodzina mieszkała na piętrze tego budynku.

 

Joachim urodził się w 1939 roku w Klecinie, potem jego rodzina zamieszkała w Śmiałowicach. W styczniu 1945 roku uciekli przed zbliżającymi się Rosjanami do Kolina w Czechach. Wrócili tutaj w maju, a w rok później zostali wysiedleni na tereny wschodnich Niemiec, więc wyjeżdzając ze Śmiałowic Joachim miał zaledwie 7 lat.


Państwo Nerke odwiedzili również Klecin, gdzie Joachim się urodził. Zwiedzili też śmiałowicki kościół oraz byli z krótką wizytą na plebanii, by sprawdzić w księgach parafialnych wpisy związane z ich rodzinną historią.

Na zakończenie swej wizyty w Śmiałowicach, goście tradycyjnie wpisali się do naszej księgi pamiątkowej.

 

 

    

 

    

 

    

 

 

 


 

Wtorek 22 września 2014

 

 

W dniu 22 września z okazji niedawnego Dnia Przedszkolaka nasze Małe Przedszkole w Śmiałowicach odwiedził dość niecodzienny gość – pani Teresa Świło – Posłanka na Sejm RP.

Pani Poseł spotkała się także z rodzicami przedszkolaków. Interesowała ją sytuacja rodzin z dziećmi oraz problemy związane z organizacją opieki nad dziećmi, a także możliwości rozszerzenia działalności Małego Przedszkola.

Oto co Pani Poseł napisała o nas na swojej stronie internetowej po wizycie w Śmialowicach:

http://teresaswilo.pl/?stowarzyszenia-rozwoju-wsi-smialowice,50

 

 

    

 

    

 

 

 


 

Niedziela 8 czerwca 2014

 

 

W niedzielę 8 czerwca Śmiałowice odwiedzili potomkowie rodziny Weber – dawnych mieszkańców domu nr 18 - państwo Almuth i Karsten Klose.

Ojciec pana Karstena był jednym z pięciorga dzieci państwa Weberów, którzy przez pierwszy powojenny rok mieszkali w tym domu wspólnie z polską rodziną Wyrwów. Pani Maria Mizer z d. Wyrwa była wtedy kilkuletnim dzieckiem.

Państwo Klose odwiedzili grób swojego przodka, Wilhelma Webera - jeden z nielicznych niemieckich grobów zachowanych na śmiałowickim cmentarzu. Zwiedzili także wieś i miejsca związane z rodzinną historią.

Na zakończenie swej wizyty w Śmiałowicach, goście wpisali się do naszej księgi pamiątkowej.

 

    


 

 


 

Niedziela 1 czerwca 2014

 

 

W niedzielę 1 czerwca w Śmiałowicach gościli potomkowie rodziny Neugebauer – przedwojennych mieszkańców domu nr 20 i 21 - państwo Andrea i Karl-Heinz Mandock z córką Ruth.

Pradziadek i dziadek pani Andrei byli kowalami i to właśnie jej dziadek, August Neugebauer, wykuł główną bramę przed naszym kościołem.

Jej przodkowie, pradziadek Franz Neugebauer (1845 – 1924) i prababcia Karoline z d. Klose (1843 – 1922) pochowani są na cmentarzu przykościelnym, w grobie otoczonym żelaznym, kutym płotem.

Państwo Mandock byli gośćmi rodziny Przybyłów, zamieszkującej dom wybudowany tuż przed wojną przez dziadków pani Andrei: Augusta Neugebauera (1872 – 1944) i Annę Neugebauer z d. Winderlich (1875 - 1964). Zwiedzili też dom pp. Urbańskich oraz stojącą obok kuźnię, należącą niegdyś do dziadka pani Andrei.

Odwiedzili cmentarz, a także zwiedzili całą wieś, kościół i świetlicę. Zwyczajowo wpisali się do naszej kroniki.

 

    

 

    

 

 

 


 

Piątek 27 kwietnia 2012

 

 

W piątek 27 kwietnia odwiedzili naszą wieś czterej młodzi Niemcy – bracia Andreas, Carsten i Thilo Vogt oraz  ich kuzyn Andreas Wildmann, krewni dawnych mieszkańców Śmiałowic, rodziny Rosenbaumów, zamieszkujących dom nr 26, w pobliżu młyna.

Wuj braci Vogt, Robert Vogt (1869-1945), początkowo był zarządcą młyna w Siedlimowicach i Śmiałowicach, a potem także ich współwłaścicielem. Mieszkał w Siedlimowicach.

Dziadek naszych gości, Robert Vogt (1908-1980), także był właścicielem młyna, ale aż w Kłodzku. W Śmiałowicach, natomiast, mieszkała jego siostra, Wilfriede Vogt (1906-2005), żona zarządcy młyna w Śmiałowicach, Ehemanna Bruno Rosenbauma (1907-1998).

Niemieccy goście zwiedzili wieś, oglądali budynek młyna oraz dom dawnego zarządcy, a następnie obejrzeli wystawę i album pt. „Historia mojego domu” w naszej Świetlicy. Wpisali się także do naszej księgi pamiątkowej.

 

    

 

 

 


 

Wizyta ok. roku 2011-2012 

(data określona na podstawie stanu budynku Świetlicy Wiejskiej)

 

 

Zdjęcie obok przedstawia dwie dawne mieszkanki Gołaszyc: Ursulę Wengler i Christę Nikolaus, które po wojnie, po przymusowym opuszczeniu wsi, zamieszkały w miasteczku Großenhain w Saksonii, niedaleko Drezna.

Odwiedziły Gołaszyce oraz Śmiałowice ok. roku 2011–2012. Obydwie chodziły do szkoły w Śmiałowicach, na tle której pozowały do tego zdjęcia. Christa zmarła kilka lat po odwiedzinach w swojej rodzinnej wsi – w roku 2017.

 

Ursula i Christa były spokrewnione z dawnym właścicielem śmiałowickiej gospody – Adolfem Klose, który był ich wujkiem, gdyż żoną Adolfa Klose była Agnes – siostra ich ojca Alfreda Klose z Gołaszyc.

 

Rodzina Klose z Gołaszyc wcześniej nie była spokrewniona ze śmiałowicką rodziną Klose, zatem Adolf Klose mógł ożenić się z Agnes, która po ślubie z nim nazywała się Agnes Klose z domu Klose.

Adolf i Agnes Klose mieli dwie córki, które w chwili opuszczania Śmiałowic miały 14 i 7 lat.  Starsza z nich już nie żyje, młodsza mieszka w Görlitz.

 

 

 


 

Wtorek 11 września 2007

 

 

We wtorek 11 września 2007, w sześćdziesiąt lat po opuszczeniu naszej wsi, odwiedzili Śmiałowice pan Wilfried Rosenbaum z małżonką oraz jego siostra Sabine z mężem - dzieci ostatniego zarządcy i współwłaściciela młyna, Ehemanna Bruno Rosenbauma (1907-1998) i jego żony Wilfriede z d. Vogt (1906-2005), którzy opuścili Śmiałowice w roku 1947. Mieszkali w pięknym "Domu na Wzgórzu", w pobliżu młyna – dziś nr 26.

Pan Wilfried przez dwa lata uczęszczał także do tutejszej szkoły, mieszczącej się w budynku obecnej Świetlicy. W chwili opuszczania Śmiałowic miał 9 lat, a jego siostra 7.

Niemieccy goście zwiedzili wieś, okolice młyna oraz dom dawnego zarządcy.

 

 

 


 

 

↑  powrót na górę strony

 

 


 



Piszą o nas:

 

 

 


 

Piątek 25 września 2015

 

 

Szkoła Podstawowa w Marcinowicach: "Klasy III na wycieczce..."   /link już nieaktywny/

 

 


 

Wtorek 24 marca 2015

 

 

www.dsw.doba.pl: "Od teraz komputer im niestraszny"

 

 

(2015)

 


 

 

 


Napisali do nas:

 

 

 


 

29 czerwca 2012

 

Witam serdecznie,

Odwiedziłem waszą stronę, znalazłem tam dużo ciekawych informacji :)

Czy serwis działa na skrypcie wordpressa?

Gratuluję ładnej strony internetowej i przy okazji zapraszam na moją rowerową, którą prowadzę wspólnie z kolegami z liceum: http://pozdrower.pl    /link już nieaktywny/

Pozdrawiam
Piotrek

 

 


 

11 czerwca 2012

 

Witam ze Świebodzic.
Macie super stronę www. O wiele ciekawszą, niż nasza :-)

Ale też obejmujecie w serdecznym uścisku całą wieś, a my tylko nasze stowarzyszenie.
Życzę stałej aktywności, pozdrawiam Jolanta

---

Stowarzyszenie 3. Wieku
www.3wieku.org.pl   
/link już nieaktywny/

 

 

(2012)

 


 

 

powrót na górę strony

 

 


 

 

     

Tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl