Sobota 13 maja 2017 - śmiałowicki Dzień Ziemi

 


Za nami Dzień Ziemi 2017. Na świecie dzień ten obchodzony jest od 1971 roku, zaś w Śmiałowicach obchodziliśmy go po raz piąty. Co prawda, kapryśna pogoda trzykrotnie zmusiła nas do zmiany terminu tej imprezy, lecz w końcu, w sobotę 13 maja, pogoda dopisała nam wyjątkowo.


Dopisały także dzieci - nawet małe, które licznie stawiły sie na miejscu zbiórki, po czym wyposażone w worki na śmieci i rękawiczki ochronne oraz spryskane preparatem przeciwkleszczowym, ochoczo ruszyły na wyznaczone trasy.


Nie dopisali jedynie dorośli, którzy mieli pełnić rolę przewodników i opiekunów, dlatego grup było mniej niż przewidywano, a trasy grup się wydłużyły...


Organizatorzy wydarzenia starali się dopasować jego datę do możliwości dorosłych, dlatego Dzień Ziemi odbywał się w sobotę, kiedy większość dorosłych nie pracuje zawodowo. Jednak nie zachęciło to dorosłych do udziału w imprezie.


Obserwujemy, że zarówno teren placu sportowo-rekreacyjnego, jak i tereny spacerowe na nadrzecznych groblach cieszą sie dużą popularnością wśród mieszkańców wsi, dlatego sądziliśmy, że troska o czystość tych miejsc zachęci także dorosłych mieszkańców Śmiałowic do udziału w imprezie. Tymczasem okazuje się, iż mieszkańcy oczekują, że porządek "zrobi
się sam", bez ich udziału...

 

Niedwuznaczne były komentarze dzieci zbierających śmieci, które surowo oceniały postawę ludzi porzucających śmieci w rowach i na poboczach dróg, wywożących odpady i worki śmieci do lasu, itp. Mamy więc nadzieję, że mimo obojętności dorosłych, zdecydowana postawa dzieci w przyszłości zachęci dorosłych do większej dbałości o nasze otoczenie i przyrodę wokół nas.


Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom - dzieciom i garstce dorosłych, która nas wsparła. Ciężko się napracowali - o czym świadczy góra worków zgromadzonych obok remizy - a efekty tego wysiłku naprawdę są widoczne!


Dzień wytężonej pracy zakończył się odpoczynkiem przy wspólnym ognisku, połączonym z pieczeniem kiełbasek. A po posiłku dzieciom wystarczyło jeszcze sił i energii na zabawę na boisku.


Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe plakietki.

 

zdjęcia >>>

 

<<< powrót
Tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl