16 września 2021 - Maciej Patkowski członkiem SRW Śmiałowice

 


MACIEJ PATKOWSKI został członkiem SRW Śmiałowice!


Do tej pory było „wy nie wiecie, a ja wiem”, lecz od wczoraj już wiedzą wszyscy członkowie naszego Stowarzyszenia, a jeśli nie wszyscy, to przynajmniej ci, którzy byli obecni na dzisiejszym Walnym Zebraniu.
A o czym?  – A o tym, że członkiem naszej organizacji został pan Maciej Patkowski, który dawno temu był uczniem śmiałowickiej szkoły, a już w kilka lat po jej ukończeniu został poczytnym pisarzem – prozaikiem, scenarzystą filmowym i dramatopisarzem.


Informację o tym, że jeden ze znanych pisarzy był uczniem śmiałowickiej szkoły, przekazał mi Stanisław Socha, który był jego młodszym kolegą szkolnym. Nie tylko pamiętał nazwisko kolegi ze starszej klasy, ale czytał też niektóre z jego książek.


Maciej Patkowski napisał ponad 20 utworów o tematyce współczesnej, fantastycznej, wspomnieniowej oraz kilka biograficznych. W jego dorobku są zarówno powieści, jak i sztuki teatralne oraz scenariusze filmowe, a kilka jego książek i scenariuszy stało się kanwą filmów zrealizowanych przez Pawła Komorowskiego i Huberta Drapellę.


Maciej Patkowski, dawniej Andrzej Maciej Łazoryk, jest synem nauczycielki, Karoliny Łazoryk, która w 1949 roku rozpoczęła pracę w śmiałowickiej szkole, a jej syn Maciej naukę w klasie szóstej. Zamieszkali w wynajmowanym pokoju, w budynku obok Pałacu.


Pan Maciej opowiada, że swoje pierwsze próby literackie zaczął jeszcze w Śmiałowicach, właśnie w tym wynajętym mieszkanku na piętrze starego domu. Będąc uczniem siódmej klasy, rozczarowany zadaną przez pana Józefa Sadaja lekturą „Chłopów” Reymonta, postanowił napisać tę powieść od nowa… Wspomniał o tym w jednej ze swoich książek:
„Zacząłem dawno, dawno, bardzo wcześnie. Dokładnie kiedy byłem uczniem siódmej klasy. Skończyłem lekturę «Chłopów» i buntowałem się przeciwko Reymontowi. To nie tak powinno wyglądać. Kupiłem dwa grube zeszyty i gdy mama bywała zajęta w szkole – ja pisałem na nowo i po swojemu pierwszy tom «Chłopów»”.


Po skończeniu siódmej klasy w Śmiałowicach, Maciej Łazoryk został uczniem Gimnazjum im. Kasprowicza w Świdnicy, a potem studentem Uniwersytetu Wrocławskiego i niestety, podczas kolejnych przeprowadzek obydwa bruliony z nową wersją „Chłopów” zaginęły. Mimo to Pan Maciej uważa, że właśnie ten dziecięcy epizod pisarski był początkiem jego kariery literackiej.


Pierwszą powieść pt. „Harmonijka” zaczął pisać w połowie studiów. Jej akcja rozgrywała się we Wrocławiu, w środowisku młodzieży akademickiej. Potem były kolejne: powieść „Skorpiony” – przetłumaczona na kilka języków, „Południe” – na podstawie której został nakręcony film "Szklana góra" w reżyserii Pawła Komorowskiego, „Sobótki” – opowiadająca o ludziach przybyłych do Świdnicy po drugiej wojnie światowej, również zekranizowana, a także wyróżniona nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, i wiele, wiele innych.


Już w początkowym okresie twórczości, dla uniknięcia kłopotów z cenzurą, pisarz zmienił nazwisko Łazoryk na Patkowski, które było nazwiskiem panieńskim jego matki. Kłopoty z cenzurą wynikały zarówno z publikowanych przez pisarza treści, które nie podobały się ówczesnym władzom, jak i z faktu, że był synem pilota Włodzimierza Łazoryka, który po klęsce wrześniowej przedostał się do Anglii, gdzie brał udział w bitwie o Anglię i za zasługi bojowe został odznaczony m.in. krzyżem Virtuti Militari, lecz po zakończeniu wojny nie wrócił do kraju...


W latach 70. Pan Maciej wyjechał do USA i zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie nadal tworzy w języku polskim.
Maciej Patkowski jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Polskiego PEN Clubu i Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, a także Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce i Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku oraz innych organizacji.

Na ich tle nasze Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Śmiałowice wydaje się dość niepozorne, dlatego możliwość przyjęcia pana Patkowskiego w szeregi naszej niewielkiej organizacji odbieramy jako wyjątkowy honor i zaszczyt!


Mimo odległości dzielącej Śmiałowice od Nowego Jorku, Maciej Patkowski śledzi nasze poczynania za pośrednictwem internetu i jest z nami w kontakcie telefonicznym.
Osobiste spotkanie z „naszym” pisarzem możliwe będzie dopiero wiosną przyszłego roku, na co niecierpliwie czekamy.


/Lucyna Szpilakowska/

 

Filmik na youtube - Maciej Patkowski opowiada o swojej książce "Z Kresów na orbitę":

https://youtu.be/YlLniygCCds

 

Informacja dla zainteresowanych twórczością Macieja Patkowskiego:
Dwie z jego powieści można przeczytać na stronie http://biblioteka.kijowski.pl/ (poz. 280 Maciej Patkowski)

 

 

<<< powrót
Tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl