Przystań kajakowa Porady i ciekawostki

 

<<< powrót




Stany wód



W miarę komfortowe pływanie zaczyna się przy stanach przynajmniej na dolnej granicy średnich – dotyczy to zarówno Bystrzycy jak i Piławy. Przy niższych stanach trzeba liczyć się ze znacznymi utrudnieniami.
Z kolei pływanie na wodach wezbraniowych przy stanach wysokich może już być zwyczajnie niebezpieczne, zwłaszcza dla mniej wprawnych kajakarzy.


Aktualne stany wód na stacjach pomiarowych prezentuje strona
IMGW-PIB, gdzie w okienku wyszukiwania trzeba wpisać nazwę rzeki lub poszukiwanej stacji pomiarowej. Dla interesującego nas odcinka Bystrzycy będzie to Lubachów i Krasków oraz Dzierżoniów i Mościsko na rzece Piławie.


Stan wody na opisywanym odcinku Bystrzycy jest silnie zależny od zrzutu z zapory w Lubachowie i pracy tamtejszej elektrowni wodnej. Elektrownia (przepiękny zabytek z początku XX wieku) pracuje cyklicznie, reagując na ewentualne szczyty energetyczne, w zależności od otrzymanych dyspozycji i od stopnia napełnienia zbiornika.


Cykl zrzutów łatwo poznać obserwując wskazania stacji w Lubachowie (150160070) lub Kraskowie (150160120):

 

Stacja w Kraskowie

Stacja w Lubachowie

 

Żeby zobaczyć stany porównawcze trzeba wybrać opcję “Pokaż przepływy i stany charakterystyczne”.
Po uruchomieniu wszystkich trzech turbin, przepływ w korycie w Lubachowie rośnie o około 4 m3/s, a poziom wody o jakieś 30 cm. Ta fala dociera do Wiśniowej po około 5–6 godzinach i podnosi o co najmniej o kilka centymetrów poziom wody w Bystrzycy, co warto uwzględnić przy planowaniu spływu.


Natomiast poziom wody w rzece Piławie nie podlega już tak dynamicznym wahaniom, a miarodajny pogląd na temat stanu rzeki można wyrobić sobie na podstawie danych ze stacji pomiarowej w Mościsku (150160130):

 

Stacja w Mościsku

 

 

 

 


Przygotowania do spływu

 

 

 

Szlak kajakowy na dolnym odcinku rzeki Piławy i środkowym odcinku Bystrzycy jest typowo nizinny, nie wymaga więc specjalnego sprzętu oczywiście oprócz kamizelki ratunkowej.

Przydać się może także linka do holowania kajaka przez niespływalne przeszkody.

 

 

Dobrze jest przygotować się na konieczność przedzierania się przez krzaki i przenoszenia kajaka po błocie lub przeciągania go po niewidocznych pod wodą kamieniach. Wskazane są więc mocne buty z solidną podeszwą i długie spodnie – najlepiej „pokrzywoodporne”.

 

 

Obowiązkowo też trzeba zabrać jakieś nakrycie głowy, a w słoneczny dzień – krem ochronny z filtrem UV.

 

 

Poza tym nie zaszkodzi ubrać się w coś z długim rękawem i wziąć lekkie rękawiczki robocze lub chociaż kolarskie bezpalcówki.

Ubrania wybierzmy takie, których nie będzie żal zamoczyć, ubłocić czy poszarpać na krzakach.

 

Wszystko, co zdecydujemy się wziąć ze sobą, należy stosownie zabezpieczyć.

 

 

Jest niemal pewne, że będziemy musieli choć trochę brodzić w wodzie – jak na każdym spływie. Nie sposób wykluczyć też głębszej kąpieli, pamiętajmy więc, żeby mieć się w co przebrać po zakończonej przygodzie.

 

 

 

 


Dekalog kajakarza 

 

 

  1.
Osoba bardziej doświadczona z reguły powinna siedzieć z tyłu, za wyjątkiem sytuacji, gdy osoba mniej doświadczona jest cięższa.
  2.
Wsiadaj i wysiadaj z kajaka ustawionego dziobem w górę rzeki.
  3.
Przybijaj do brzegu zawsze pod prąd.
  4.
Po wywrotce na głębokiej wodzie holuj kajak do brzegu nie odwracając go.
  5. Nigdy nie wypuszczaj wiosła z ręki, zwłaszcza po wywrotce.
  6. Rzeczy wożone w kajaku zabezpiecz przed zamoczeniem (włóż w nieprzemakalny worek) i zgubieniem w wodzie (przywiąż do kajaka), a przede wszystkim nie zapomnij zabezpieczyć telefonu.
  7. Płynąc po rzece, stale kontroluj powierzchnię wody przed dziobem kajaka, zwracając bacznie uwagę na wszelkie zmarszczki, fale i wiry. Z reguły są to sygnały o rożnych podwodnych przeszkodach, które musisz ominąć.
  8. Pilnie obserwuj tendencje zmian pogody i reaguj zawczasu.
  9. Zwracaj uwagę na innych i pomagaj im w razie potrzeby.
10. Nie podejmuj samotnych wypraw – towarzystwo drugiej osoby ułatwia spływ i gwarantuje większe bezpieczeństwo.

 

 

 

Tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl