Sobota 21 kwietnia 2018 - Dzień Ziemi 2018

 

 

OJCZYZNA ZACZYNA SIĘ NA PODWÓRKU...

 

Ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi od 2010 roku obchodzony jest na całym świecie, a jego celem jest podnoszenia świadomości społecznej dotyczącej takich tematów jak globalne ocieplenie, ochrona przyrody, segregacja śmieci czy zrównoważony rozwój.


Śmiałowice po raz pierwszy włączyły się do obchodów tego święta w roku 2013. Zasadzono wtedy 125 drzewek ufundowanych przez pana Bogdana Bejstera. Także wtedy sołectwo zakupiło traktorek-kosiarkę, dzięki czemu rozpoczęło się systematyczne koszenie całej Polany pod Dębem.


W kolejnych latach akcja była kontynuowana - z okazji Dnia Ziemi dosadzano nowe drzewka, koszono trawę i porządkowano przestrzeń publiczną: boisko i place zabaw, a także malowano ławki i urządzenia dla dzieci.


Przed trzema laty do obchodów tego święta włączyły się również dzieci i młodzież. Z ich udziałem rozpoczęła się tradycja corocznego sprzątania całego obszaru wsi, połączona z pierwszym wiosennym piknikiem dla uczestników akcji.


Zaś w tym roku rozpoczyna się kolejna tradycja: z okazji Dnia Ziemi ogłoszono Konkurs o Złotą Miotłę Sołtysa, mający na celu zwiększenie dbałości wszystkich mieszkańców o wygląd ich prywatnych posesji. Wyniki I edycji konkursu poznamy we wrześniu.

 

Tymczasem, w przededniu Międzynarodowego Święta Ziemi, czyli w sobotę 21 kwietnia, śmiałowickie dzieci wzięły udział w akcji sprzątania wsi, "żeby dobrze nam się żyło i wokoło czyściej było". Sprzyjała im piękna wiosenna pogoda, która zachęcała do myszkowania po przydrożnych rowach i zaroślachw poszukiwaniu śmieci.


Trzeba podkreślić, że śmieci było znacznie mniej niż w latach ubiegłych, jednak na poboczach dróg, nawet w samym centrum wsi, wciąż można spotkać spore ilości szklanych i plastykowych butelek oraz puszek po różnych napojach, pudełka po papierosach, reklamówki pełne śmieci, a nawet zużyte pampersy, których w beztroski sposób pozbywają się przechodnie lub pasażerowie przejeżdżających pojazdów.


Dzieci znalazły też stare opony wyrzucone do rowu pod lasem, połamane części samochodowe, plastykowe kanistry, wiadro z betonem oraz resztki urządzeń elektronicznych. Takie "znaleziska" nie świadczą najlepiej o kulturze dorosłych, co dzieci odpowiednio komentowały i trudno było im się dziwić...


W akcji zbierania śmieci aktywnie uczestniczyli także strażacy z naszej OSP, zwożąc zapełnione worki na plac koło młyna, skąd zostaną zabrane przez służby oczyszczania.


Po zakończonej pracy wszyscy uczestnicy akcji spotkali się na Polanie od Dębem, gdzie czekały na nich napoje i kiełbaski z grilla, a po posiłku był czas na wesołą zabawę.

 

 

zdjęcia >>>

 

 

<<< powrót
Tworzenie stron internetowych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl